Czerniak

Czerniak znany jest jako nowotwór skóry, jednak może występować w każdym miejscu ludzkiego ciała, gdzie obecne są melanocyty, czyli komórki barwnikowe. To one właśnie stanowią źródło jego rozwoju, stąd czerniak może pojawić się w na błonach śluzowych w jamie ustnej lub w siatkówce oka. Potocznie nazywany rakiem skóry stanowi wyjątkowo trudny przypadek medyczny, gdyż ciężko poddaje się procesowi leczenia.

Czerniak objawy

Najczęstszą podstawą do rozwoju nowotworu skóry okazują się specyficzne zmiany barwnikowe, nazywane pieprzykami. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany ciemne, których barwa zbliżona jest niemal do czerni. Całkowicie płaskie lub jedynie delikatnie uwypuklone zmiany okazują się jednymi z najgroźniejszych.

Jeśli plamki te charakteryzują się powolnym rozrostem, w ich podstawie pojawia się naciek wywołany stanem zapalnym, jak również jeśli pojawiają się nagle, warto zgłosić się do specjalisty na kontrolę. Uwagę powinny zwrócić zmiany barwnikowe o asymetrycznym i zmieniającym się kształcie, jak również wywołujące świąd lub pieczenie.

Czerniak leczenie

Rak skóry poddawany jest leczeniu – skuteczność podjętych działań uzależniona jest w dużym stopniu od czasu wykrycia zaburzenia. Im wcześniej wprowadzone leczenie, tym lepsze efekty ma szanse przynieść.

Warto bowiem zaznaczyć, że czerniak złośliwy wykazuje duże predyspozycje do rozprzestrzeniania się w ludzkim organizmie poprzez naczynia krwionośne oraz chłonne.

Leczenie czerniaka okazuje się dzielić na kilka etapów – pierwszym z nich jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się groźną zmianę, wraz z otaczającym fragmentem skóry. W przypadku powiększenia węzłów chłonnych, one także zostają usunięte.

Leczeniem uzupełniającym operację jest radioterapia, stosowana w wielu przypadkach, jako profilaktyczne lub dodatkowe działanie, mające zniwelować ryzyko ponownego powstania nowotworu. Chemioterapia wdrażana jest zazwyczaj w celu złagodzenia objawów.

Można więc uznać, że najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, umożliwiająca uniknięcie rozwoju raka skóry.