Nowotwór kości

Informacja o chorobie nowotworowej zwykle paraliżuje. Chociaż współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem ludzi chorujących na raka, niektóre nowotwory z pewnością są trudniejsze, a rokowania dla pacjentów gorsze. I chociaż nowotwór nie musi oznaczać wyroku, dla wielu osób pierwsza konfrontacja z informacją o tym, że chorują na raka, to przygniatająca wizja rychłej śmierci.

jak rozpoznać nowotwór kości

Rak kości

W mediach co chwilę słyszy się o tym, że jakaś znana osoba właśnie umarła z powodu nowotworu. Przeciętny Kowalski również ma wielu znajomych, którzy borykają się z rakiem, albo stracili kogoś bliskiego, kto na niego chorował. Jak jest w przypadku raka kości? Najczęściej jest on związany z przerzutami nowotworu, który wcześniej umiejscowiony był w innej części ciała. Zdarzają się również nowotwory kości, które są nowotworami pierwotnymi, występują jednak bardzo rzadko. Najczęściej nowotwór atakuje tkanki, które budują kości i ich otoczenie, a zatem tkankę kostną i tkankę chrzestną. Wyróżnia się różne rodzaje nowotworów kości, niektóre z nich są nowotworami łagodnymi (na przykład kostniak, kostniak kostninowy, chrzęstniak). Inne, takie jak kostniakomięsak, mięsak Ewinga, chrzęstniakomięsak, to nowotwory złośliwe. Sporo z nich pojawia się u młodych ludzi, na przykład mięsak Ewinga dotyczy młodych chłopców do około 15 roku życia.

Objawy nowotworu kości

Jakie są zatem objawy raka kości i na co należy zwracać uwagę? Jak to bywa w przypadku choroby tak podstępnej jak nowotwór, objawy mogą być różne w zależności od typu nowotworu. Z pewnością baczną uwagę należy zwrócić natomiast na ból, mowa tu o bólu kości. Pacjenci często uskarżają się, że ból ten nasila się szczególnie nocą, co zwykle nie pozwala wysypiać się i odpoczywać. Uwagę powinny zwrócić również obrzęki, szczególnie jeżeli nie ma żadnych konkretnych powodów by wystąpiły (nie doszło do stłuczenia kończyny, czy do innego urazu). Poza tym tkanka kostna ulega poważnemu osłabieniu, przez co dochodzi do bardzo częstych pęknięć lub złamań. Złamania te nie muszą w ogóle być połączone z upadkiem. Kość może ulec złamaniu podczas zwykłych codziennych czynności, a w skrajnych przypadkach nawet podczas przekręcania się w czasie snu.

Leczenie raka kości

W przypadku raka kości, tak jak w wielu innych nowotworach, stosuje się albo leczenie chirurgiczne, albo chemioterapię. W ciężkich przypadkach postępowanie medyczne związane jest z obydwoma metodami. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego traktowania. Z pewnością krzepiącą informacją jest ta, że w wielu przypadkach nowotwór kości to rak łagodny.