Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Rak szyjki macicy jest przyczyną śmierci wielu kobiet pomimo tego, że wykrycie go w stadium przedinwazyjnym daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Plasuje się on jednak już na drugim miejscu, zaraz po nowotworze piersi.Za powstanie tego nowotworu złośliwego odpowiada przede wszystkim wirus HPV. W celu zapobiegania zachorowania na raka szyjki macicy bardzo ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych. Co zatem jeszcze może przyczynić się do stosowania tego schorzenia i czym ono się objawia?


Rak szyjki macicy przyczyny. Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka?

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym, który może pojawić się u każdej kobiety, niezależnie od jej wieku. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Do tych najgroźniejszych zalicza się typy HPV16 i HPV18. Wirus ten przenoszony jest drogą płciową. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie seksualne, często zmieniające partnerów seksualnych oraz współżyjące z partnerami mającymi wiele partnerek. Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy zalicza się także prostytucję, zarażenie chlamydiami, dużą aktywność seksualną, brak właściwej higieny osobistej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, przewlekłe infekcje pochwy, niedobór witamin A i C oraz słaby układ odpornościowy. Większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy obserwuje się także w przypadku kobiet palących papierosy, o niskim poziomie wykształcenia i niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Przebyta opryszczka narządów płciowych również zwiększa ryzyko zachorowania. Podobnie zresztą jak liczne ciąże i porody.

Rak szyjki macicy objawy

We wczesnym stadium rak szyjki macicy nie daje żadnych symptomów, dlatego też często zostaje on wykryty dopiero w zaawansowanym stadium, co zmniejsza szanse na wyleczenie i przeżycie. Ponadto objawy towarzyszące rakowi szyjki macicy mogą być mylone z dolegliwościami okolic intymnych. Niepokojące powinny być nieregularne miesiączki, występowanie międzymiesiączkowego krwawienia, pojawienie się upławów o nieprzyjemnych zapachu, odczuwanie dyskomfortu w dolnej części brzucha, bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz krwawienia po/w trakcie stosunku seksualnego. Czasami występuje również obrzęk nóg i trudności z oddawaniem moczu.

Nowotwór szyjki macicy rokowania i leczenie

Raka szyjki macicy można wykryć za pomocą badań cytologicznych, dlatego też tak ważne jest ich regularne wykonywanie i odwiedzanie ginekologa. Jeśli nowotwór ten zostanie wykryty w początkowym stadium, to jest ona całkowicie wyleczalny. Niestety w drugim stadium szanse na przeżycie drastycznie maleją i wynoszą zaledwie 50%. W zależności od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest rak szyjki macicy, stosuje się radioterapię, chemioterapię lub operację. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwa się wszystkie organy objęte zmianami nowotworowymi, czyli macicę, jajniki, jajowody i sąsiadujące z nimi węzły chłonne.

Jako, że najczęściej rak szyjki macicy pojawia się u kobiet, których średni wiek wynosi zaledwie trzydzieści cztery lata, a więc planujących jeszcze macierzyństwo, przeprowadza się zabieg konizacji polegający na usunięciu fragmentu szyjki macicy. Jest to oczywiście możliwe w przypadku niezaawansowanego stadium raka. W początkowym stadium choroby możliwe jest także zastosowanie radioterapii, co niestety wiąże się z koniecznością sięgnięcia po zastępczą terapię hormonalną na skutek upośledzenia funkcji jajników. Inną opcją jest przyjmowanie leków cytostatycznych.